trivialitty weblog

Zákaz vkládání URL prostředním tlačítkem

Snad pod každou GNU/Linuxovou distribucí funguje druhá schránka, která se obsluhuje pouze pomocí myši. Vkládání ze schránky však může činit potíže při používání prostředního tlačítka u trackpointu ke scrolování během prohlížení webových stránek.

(druhá schránka v GNU/Linuxu funguje tak, že cokoliv označíte pomocí kurzoru myši se automatiky zkopíruje do schránky a tento obsah můžete vložit kliknutím prostředního tlačítka)

V prohlížečích Mozilla Firefox a Opera je ve standardním nastavení možnost vkládat URL adresy kliknutím prostředního tlačítka, přičemž se okamžitě načte webová stránka s adresou která odpovídá obsahu druhé schránky obsluhované pomocí myši. Při používání myši nebo touchpadu se tato výhoda dá dobře využít, ovšem pokud používáte prostřední scrolovací tlačítko u trackpointu k posouvání obsahu webu, je tato výhoda spíše ke škodě, jelikož se může často stávat, že místo posunutí vložíte obsah schránky, čímž se Vám načte stránka kterou jste nechtěli.

Zamezit vkládání URL adres prostředním tlačítkem se dá v obou prohlížečích velmi snadno. Stačí upravit pár údajů v nastavení a je po problému:

Mozilla Firefox: v nastavení about:config (vepište místo URL) nastavit middlemouse.contentLoadURL na hodnotu false

Opera: horní menu: Nástroje → Nastavení → Pokročilé volby → Myš a klávesnice → Nastavit prostřední tlačítko myši u volby Použitím prostředního tlačítka nastavit Spustit posouvání

(u Opery se dá prostřední tlačítko použít i jako alternativa ke „zpět“ a „vpřed“, což také občas činí potíže. V nastavení se mi však nepodařilo najít jak tuto funkci vypnout. Pokud víte jak na to, podělte se prosím v komentářích)

Další informace:

17. července 2008 v 19.11 – GNU/Linux – zobrazeno: 25755x – komentáře: 4

Komentáře

#1 PhoenixG. 25. července 2008 v 15:12:53 řekl(a):

Díky za tip. O tomhle jsem vůbec neměl tušení.

phoenixg01@gmail.comhttp://phoenixblog.wz.cz

#2 ondrg 25. července 2008 v 20:32:36 řekl(a):

Rádo se stalo :-) A díky za první komentář na tomto weblogu :-)

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

#3 kroko.cz 26. srpna 2008 v 18:02:35 řekl(a):

taky dekuji jeden z problemu co mi opravdu hodne vadil…

kroko.cz@kroko.czhttp://www.kroko.cz/

#4 ondrg 13. listopadu 2008 v 11:07:12 řekl(a):

Tak už jsem přišel na to, jak zakázat procházení historií stránek pomocí prostředního tlačítka :-)

Nástroje → Nastavení → Pokročilé volby → Myš a klávesnice → Nastavení Myši (zvolit Opera Standard → tlačítko „Upravit…“) → rozbalit nabídku „Applications“, kde je nastavení „Button6“ a Button7", které z „Back“ a „Forward“ přenastavit na „(defaults)“ :-)

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

Co Vy na to?


(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Zapnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 44.200.194.255
IP adresa serveru je: 10.10.10.10