trivialitty weblog

Sdílení internetového připojení

Jelikož mám doma wi-fi router, rád bych své připojení sdílel dál. Jen tak, bezplatně, aby měl kdokoliv možnost se v případě nutnosti připojit. Sám často využívám připojení jiných, když jsem mimo domov. Problémy bohužel činí smluvní podmínky s poskytovatelem.

Na svého poskytovatele internetového připojení si nemůžu stěžovat, je sice možná dražší, ale v takové lokalitě ve které bydlím můžu být rád, že vůbec nějaké připojení je.

Proč chci sdílet

Líbí se mi, když se můžu mimo domov připojit k internetu, aniž bych musel něco platit. Velmi děkuji všem, kteří svou konektivitu zdarma nabízíte. Proto bych rád též zpřístupnil svoje připojení všem ostatním.

S podobným nápadem přišel FON, u kterého si založíte účet a když budete sdílet své připojení, můžete se připojit kdekoliv po celém světě přes ty, kteří také sdílí svoje připojení.

Kde je problém

V podmínkách se píše toto:

4.4.14 neumožnit využívání poskytnutých služeb třetím osobám, pokud není ve Smlouvě stanoveno jinak.

Pokud chcete „stanovit jinak“, musíte si pěkně připlatit (cena asi 3–4× větší), což je v mém případě nepřijatelné řešení. Můžu sice porušit podmínky, ale rád bych našel nějakou „legální“ cestu.

Napadlo mě nešifrovat wi-fi signál nebo zveřejnit klíč k šifrované síti, bohužel ani jedno nevyhovuje slovu „neumožnit“. Domluva s poskytovatelem bohužel také nedopadla.

Jak z toho ven

Nějaké rozumné řešení mě v tuto chvíli nenapadá. Možná zkusit dále vyjednávat s poskytovatelem, či se poptat u nějakého jiného. Mám ovšem dojem, že neposkytování připojení dál je taková „všeobecná“ podmínka.

Rád uvítám Vaše zkušenosti ohledně sdílení připojení.

4. září 2008 v 17.59 – Internet – zobrazeno: 28313x – komentáře: 2

Komentáře

#1 Marek 12. prosince 2008 v 0:17:51 řekl(a):

Myslím, že poskytovatel neklade šifrování wi-fi jako podmínku. Proto je volba na tobě – když z osobních důvodů upřednostníš nešifrované spojení, a tyto osobní budou jakékoli jiné než „chci sdílet připojení“ (třeba že si myslíš, že nešifrované je jednodušší, rychlejší a zdravotně nezávadnější), nemůže imho poskytovatel udělat nic. Pokud by nařídil spojení šifrovat, ztratil by x% klientů, kterým by se nechtělo přizpůsobit.

Spíš bych se bál, že někdo přes tvé nešifrované připojení bude rozesílat spamy, protože primární odpovědnost má ten, na koho je připojení napsané.

http://cierny.cz

#2 ondrg 14. prosince 2008 v 16:30:11 řekl(a):

Marek: díky za zajímavý komentář.

Dobré řešení, i když není tak úplně fér, ale dá se to tak obejít.

Přístup přes wi-fi router je logovaný, takže bych si zřejmě něčeho všiml, kdyby někdo dělal neplechu.

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

Co Vy na to?


(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 34.236.191.0
IP adresa serveru je: 10.10.10.10