trivialitty weblog

Proč (ne)programovat vlastní blog

Má vůbec cenu se v dnešní době pouštět do programování vlastního blogu, když máme k dipozici spoustu možností jak si blog snadno a rychle vytvořit, aniž bysme museli umět více, než prohlížet webové stránky? V následujícím článku se pokusím shrnout především vlastní poznatky, zkušenosti a důvody, které mě vedly k tomu, abych začal s programováním vlastního blogovacího systému.

Pro publikování obsahu na internetu již není třeba umět nějaké HTML či podobné věci. Během pár minut si můžete blog vytvořit (blog.cz, blogger.com…) a okamžitě začít psát. Pokud chcete mít blog na své vlastní doméně a hostingu, není nic jednoduššího než sáhnout po velké nabídce otevřených blogovacích systémů (Wordpress, RS2, Drupal, Textpattern, Joomla…), nastavit, nainstalovat a psát. Výhodou je také snadné přidání spousty pluginů doplňujících nové funkce.

Když jsou možnosti tak široké, jaké tedy mohou být důvody dělat něco, co už bylo mnohokrát uděláno? Pokusím se shrnout svoje vlastní do několika bodů.

Důvody PRO

Naučit se dobře programovat

Nejlépe programovat se dá dobře naučit především programováním a protože jsem se chtěl zdokonalit v PHP (spolu s databází MySQL), rozhodl jsem se jako takový větší projekt naprogramovat svůj vlastní blogovací systém.

Plně rozumět blogovacímu systému

Dobrá znalost programu po stránce zdrojového kódu pomáhá rychle řešit případné problémy a nedostatky. V případě cizího blogovacího systému to někdy nebývá tak snadné, pokud ho nemáte dostatečně nastudovaný.

Mít všechno podle sebe

Pokud Vám z nějakého důvodu něco vadí na ostatních blogovacích systémech (návrh, administrace…) a nehodláte se tomu přizpůsobit, pak není od věci začít se svým vlastním.

Důvody PROTI

Náročnost na čas

Naprogramovat blogovací systém většinou není práce na jeden den, pokud samozřejmě nechcete nějaký extra jednoduchý. Zvláště když nejste žádný profesionální programátor a programování vám trvá o něco déle.

Nedokonalost

Jeden musí být dost dobrý programátor, aby dokázal vychytat většinu chyb, kterých je možné se při programování dopustit. Hojně používané open-sourcové blogovací systémy částečně spravované komunitou mají dle mého názoru větší část chyb vyladěných.

Zbytečnost

Jak už jsem řekl, někdy nemá cenu dělat něco, co již udělali jiní.

Shrnutí

Programovat vlastní blogovací systém má cenu jen v případě, že k tomu máte dobré důvody. Ze své zkušenosti a pohledu nepříliš zkušeného programátora mohu říci, že to není práce jednoduchá a někdy ani moc příjemná, zvláště když stále objevujete nové a nové problémy. Ovšem za tu programátorskou zkušenost to jistě stojí :-).

18. srpna 2008 v 17.55 – Programování – zobrazeno: 543143x – komentáře: 23

Komentáře

#1 xergic 18. srpna 2008 v 22:56:37 řekl(a):

Jsem rád, že jsem se tehdy (prosinec 2004 :D ) rozhodl napsat si vlastní systém. Mám všechno podle sebe, naučil jsem rychle odstraňovat chyby a o něco líp programovat. Použití nějakého hotového systému by mě připravilo o to potěšení a asi by mě blogování bavilo o něco míň.

Když jsem potřeboval v článku nějaký nový prvek, za pár minut jsem ho doprogramoval přesně podle mých představ. Je sice pravda, že ne všechno funguje úplně spolehlivě (u mě třeba identifikace prohlížečů), ale je to aspoň zábava :) A někdy zase pořádná zkouška trpělivosti…

A tobě přeju hodně štěstí při provozu a upravování blogu. Budeš ho potřebovat :D

xergic@gmail.comhttp://kandera.net/blog/

#2 ondrg 19. srpna 2008 v 3:52:04 řekl(a):

Díky, potřeba určitě bude :-D

Tvůj blog je opravdu výborně naprogramovaný, je za tím vidět obrovský kus práce ;-)

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

#3 pavouk1 19. srpna 2008 v 11:09:23 řekl(a):

má slova, proč psát něco, co už je dávno napsané a dokonaleji?

pavouk1@gmail.comhttp://blog.pavouk1.org

#4 Lukáš Hakoš 19. srpna 2008 v 16:33:24 řekl(a):

Jo, s tím souhlasím, ale tak hlavně, když už se to udělá, tak z toho má větší člověk radost.

autor@lukas-hakos.comhttp://www.lukas-hakos.com/

#5 xergic 19. srpna 2008 v 18:35:55 řekl(a):

#2: No výborně zase ne, co si budeme nalhávat :D Ale je fakt, že ty necelé čtyři roky vývoje se už pomalu začínají projevovat…

xergic@gmail.comhttp://kandera.net/blog/

#6 ondrg 19. srpna 2008 v 23:06:40 řekl(a):

#3: Protože má někdo velkou chuť se s tím poprat sám :-D

#4: Jj, pravda, asi by mě tolik nebavilo psát články na cizím blogovacím systému :-)

#5: Určitě, líbí se mi hlavně čistota HTML kódu, skvělé nastylování a všemožné vychytávky, třeba vypnutí/zapnutí xhml či web forms 2.0 ;-) Mám se ještě hodně co učit :-D

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

#7 xergic 19. srpna 2008 v 23:20:49 řekl(a):

#6: Ale tak, ještě se začnu červenat :D To vypínání/zapínání mělo být původně jenom k řešení problémů, ale když už jsem to jednou udělal, tak se to mohlo hodit i ostatním. Divím se, že sis toho vůbec všiml a že to (asi?) používáš. Ale těší mě to :)

Pokud jde o tu čistotu kódu, tak tam je jasně vidět ta výhoda vlastního systému.

xergic@gmail.comhttp://kandera.net/blog/

#8 ondrg 19. srpna 2008 v 23:57:43 řekl(a):

#7 Používám, Tvůj blog není tak velký aby se to tam ztratilo :-D

Dříve jsem svůj blog zkoušel postavit na CMS textpattern, ale pak jsem toho nechal, jelikož jsem nebyl schopen dost dobře upravit zdrojový kód tak jak bych ho potřeboval.

Někdy mi přijde, že svobodné CMS mají spoustu funkcí, z nichž dost třeba stejně nevyužiješ. Když si programuješ svůj vlastní, tak všechno děláš přesně na míru svým potřebám. Proto je to na výsledu také znatelně vidět – jednoduchý a přehledný systém se spoustou vychytávek :-)

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

#9 Radek Matěj 20. srpna 2008 v 7:59:08 řekl(a):

Podobně jsem uvažoval já a nakonec jsem se dal střední cestou: hodně modifikovaný blogovací systém Nucleus a vlastní engine na zbytek stránek.

Měl bych jen drobnou poznámku k Plně rozumět blogovacímu systému. Vyznat se ve vlastním kódu po určité době je podobně náročné jako vyznat se v kódu cizím. =) A z cizího kódu se lze mnohému přiučit.

http://nikdo.cz

#10 ondrg 20. srpna 2008 v 11:00:22 řekl(a):

#9: Velké modifikace cizího blogovacího systému bych se asi trochu obával už jen kvůli případným oficiálním updatům, se kterými by mohl být problém.

Proto je třeba kód náležitě komentovat, jinak můžu po čase vzpomínat, jak jsem to vlastně fungovalo? :-D

Naučit z cizího kódu se dá mnohé, to je fakt.

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

#11 xergic 20. srpna 2008 v 19:09:30 řekl(a):

#8: No jo, to je pravda :D

Přesně tak, používám jenom funkce, které fakt potřebuju. A pokud najdu u „konkurence“ nějakou, která se mi líbí, tak si ji dopíšu. A k těm vychytávkám – třeba na mém blogu jako uživatel těch vychytávek moc neuvidíš, hodně jich tam mám totiž jenom pro sebe ;)

#9: „Vyznat se ve vlastním kódu po určité době je podobně náročné jako vyznat se v kódu cizím.“ /// Jo, přesně tak. Sice používám komentáře v kódu, ale někdy si musím celou funkci důkladně projít, abych zjistil, co vlastně dělá a jak funguje. Někdy je to fakt dost složité, obzvlášť u konstrukcí, které jsem psal třeba před třemi lety a dnes bych je napsal podstatně jednodušeji…

xergic@gmail.comhttp://kandera.net/blog/

#12 kroko.cz 26. srpna 2008 v 18:13:56 řekl(a):

nejak ti blbne texy. v tom textu mas ==Nadpis dvkrat jednou s formatovanej pod texy a jednou jako prostý text

kroko.cz@kroko.czhttp://www.kroko.cz/

#13 ondrg 26. srpna 2008 v 19:05:38 řekl(a):

#12 díky za připomínku, už jsem se to snažil řešit, ale bohužel je stále někde problém. Není to vina texy ani špatně napsaného textu, ale problém je někde v nastavení akcelerátorů, které tento problém způsobují :-(

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

#14 Dash 10. ledna 2009 v 18:23:09 řekl(a):

Mne k napsani vlastniho RS vedlo padani MySQL a podpora mobilnich telefonu. V dobe, kdy jsem psal jeho prvni verzi, nebyl zadny CMS optimalizovany pro handheld. Navic kdykoliv mne napadne jakakoliv funkce, do par minut je obsazena v systemu. A zminovany problem s nevyznanim se v kodu neznam, kod mam hojne opoznamkovany a relativne casto ho cistim a optimalizuji. (kazdy se neustale uci) Dnes si nedokazu predstavit, ze bych fungoval na cizim CMS.

dash.will@seznam.czhttp://dash.nazory.cz/

#15 Shabbi. 28. ledna 2009 v 19:47:16 řekl(a):

S webovýma CMSkama je to jako s frameworky – každý si ho zkusil napsat a kdo říká že ne, píše ho doteď :D Já sedím někde mezi … je to už hodně let, co jsem začal úplně první verzí a kdybych to počítal, tak teď jsem někde u verze 5 (majoritní) – výhody jsou zřejmé, zejména maximální kontrola nad kódem, uloženými daty a výstupem. Když jsem ale nedávno přemýšlel o „osazení“ své domény nějakým CMS, stáhnul jsem WP a během půl hodiny bylo všechno nastavené a připravené. Ne že by to můj CMS nezvládl stejně rychle, ale z nějakého důvodu jsem dal přednost WP, vlastně ani sám nevím proč :-)

Přesto ale vidím napsání vlastního systému (ikdyby jen blogískového) jako takový milník v profesním životě programátora – něco jako osmnáctiny :-D (ikdyž…možná jen čtrnáctiny a s tím související trestní odpovědnost :-D )

shabbi@shabbi.czhttp://shabbi.cz

#16 Carl114 14. září 2011 v 14:12:45 řekl(a):

Hezký článek. Já, když můj blog začínal někdy kolem 2007–08 tak jsem měl také vše své. Jenže naprogramovat komentáře, nějaké ty pluginy a třeba už jen ty obrázky u komentářů… no zkrátka jsem si pak vybral Wordpress a koupil téma Thesis a oboje je naprosto super a nikdy bych neměnil. S designem si vlastně hraju dodnes :).

Ale myslím, že je důležité, aby si to každý zkusil a zjistil jaký to je… pro zkušenost.

tomas.erlich@gmail.comhttp://tomaserlich.cz/

#17 ondrg 14. září 2011 v 23:59:07 řekl(a):

Carl114: Rozhodně je jednodušší použít už hotový CMS, zvláště tak pokročilý jako je třeba Wordpress, Drupal, Joomla či nějaký jiný. Ušetří to spoustu práce.

Tenkrát jsem měl ještě spoustu času a trpěl jsem postižením, že jsem musel mít vše své, tak jsem si mohl naprogramovat svůj vlastní nedokonalý blogovací systém. Nyní už bych si to dovolit nemohl :-). Zkušenost je IMHO to nejcennější, co z tvorby vlastního CMS lze získat.

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

#18 Carl114 21. září 2011 v 1:14:38 řekl(a):

Tak tak :). Myslím, že jsem tím taky trpěl, ale né zas tak moc. Vlastně je to pořád. Radši si vše udělám pořádně sám nebo používám kvalitní věci. Jsem trochu víc náročnej.

tomas.erlich@gmail.comhttp://tomaserlich.cz/

#19 Jakub 2. srpna 2012 v 22:25:31 řekl(a):

Když jsem přišel na to, že potřebuji blog (a to rozumně vizuálně i funkčně zapojený do už existujících stránek; dalším požadavkem bylo, aby se články nepsaly v nějakém webovém editoru a neukládaly do databáze, ale nahrávaly na server jako soubory), měl jsem dobrou vůli použít něco, co už existuje a je dobré. Myslím, že jsem tenkrát experimentoval s „Blosxom PHP“, ale nějak se mi nedařilo ho pochopit a modifikovat, až jsem to vzdal a napsal si (velice jednoduchý, neefektivní, …) blog sám na míru. (Viz odkaz níže.)

http://inadiutorium.xf.cz

#20 ondrg 16. srpna 2012 v 18:19:55 řekl(a):

Jakub: Pro prostředí bez databáze se dá dobře použít Wiki, jen ji stačí ji trochu přiohnout.

Koukám, že tam máš i stránky v XML (viz. http://inadiutorium.xf.cz/knihy.xml), to vidím poprvé :-)

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz

#21 Jakub 27. prosince 2012 v 0:23:32 řekl(a):

Nu, xml mám rád. Myslím, že lze mluvit až o nezřízené náklonnosti. Krom toho mám rád oddělení dat od vzhledu a zdrojový kód stránek bohatý na metainformace. A když dnešní prohlížeče obvykle podporují xslt, neodolal jsem. Vím, že je to hřích proti přístupnosti (třeba mobilní prohlížeče asi xslt umět nebudou?) …

http://inadiutorium.xf.cz

#22 ondrg 1. ledna 2013 v 16:56:12 řekl(a):

Jakub: Na Androidu 4.1.2 ve výchozím prohlížeči a Google Chrome stránka http://inadiutorium.xf.cz/knihy.xml nezobrazí – vidím jen prázdnou bílou stránku.

ondra.gersl@gmail.comhttp://itty.cz

Co Vy na to?






(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 10.10.10.10
IP adresa serveru je: 10.10.10.10