trivialitty weblog

Přednášky o autorském zákoně

Základní informace o autorském zákoně by měl znát asi každý, o to více pak uživatel počítače. Na internetu jsou k tomuto tématu k dispozici zajímavé přednášky i s následnou diskuzí a zodpovídáním dotazů.

Jelikož se v poslední době trochu více zabývám licencemi a autorským zákonem, napadlo mě, že se s Vámi podělím o některé přednášky ve formě videa, které jsou volně ke stažení nebo shlédnutí na internetu. Dozvíte se v nich např. základní informace o autorském právu a zákoně, kdy dochází k jeho porušování a jak se porušování autorského zákona vyhnout. Bude probráno stahování a sdílení hudby, filmů, softwaru, e-booků a dalších autorských děl, dále co můžete nebo nemůžete stahovat, jak na Vás mohou přijít, jaké problémy z toho můžete mít apod.

Nutno podotknout, že přednášky jsou delší. Pokud Vás nebaví sledování videa nebo si chcete rozšířit obzory, můžete se začíst do webu České protipirátské unie (CPU), Ochranného svazu autorského (OSA) či Business Software Alliance (BSA). Ovšem některé informace na nich získané bych bral s rezervou. Další informace Vám rád poskytne strýček Google. Také doporučuji zavítat na web České pirátské strany.

Přednáška o Autorském zákoně

http://www.kn.vutbr.cz/az-prednaska/2007/

Přednáška se uskutečnila 24.10.2007 v sále kina Magnet na PPV (Koleje VUT v Brně pod Palackého vrchem).
Délka: 215 minut

Mimo zajímavostí z autorského práva se dozvíte něco o bezpečnosti na síti, proč a jak hlásit incidenty v síti, důvody pro neporušovat autorská práva a další. V přednášce padlo spousta zajímavých dotazů, které byly ve většině případů zodpovězeny.
Zdůraznil bych také, že přednášející a zároveň ty, kteří odpovídali na dotazy, tvořili především informatici z praxe.
Jelikož byla tato přednáška pořádána v rámci sítě KolejNet, bylo zmíněno několik málo informací o řádu počítačové sítě VUT.

Seminář „Ochrana autorských práv“

http://www.kn.vutbr.cz/az-prednaska/2008/

Přednáška se uskutečnila 3.12.2008 opět v sále kina Magnet na PPV.
Délka: 183 minut

Přednáška s podobným obsahem jako se již uskutečnila minulý rok, tentokrát však za účasti zástupců z ČPU, BSA a IFPI, kteří také přednášeli. Obsahem byla také přednáška o kybernetické trestné činnosti. Diskuse po přednáškách byly občas dost živé, nicméně přínosné.

Počítačové pirátství ? jak se (ne)stát pirátem

https://eu42.spreed.com/c/397090147

Přednáška se uskutečnila 19. 8. 2009 v rámci WebChool.cz.
Délka: 111 minut

Tuto přednášku jsem měl možnost sledovat on-line a pokládat i dotazy (díky systému spreed). Přednášející byl student FITJosef Halíček, který ochotně a pohotově odpovídal na naše dotazy i během přednášky.
Jak taková on-line přednáška vypadala můžete vidět na následujícím obrázku:

Ukázka konferenčního systému od spreed.com

Další zdroje?

Pokud znáte nějaký zajímavý zdroj informací o tomto tématu nebo máte chuť k tomu napsat svůj názor, budu rád, když se vyjádříte v komentářích.

6. září 2009 v 21.08 – Zajímavosti – zobrazeno: 21299x – komentáře: 0

Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval, můžete být první.

Co Vy na to?


(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 44.200.194.255
IP adresa serveru je: 10.10.10.10