trivialitty weblog

LinuxExpo 2009

Dne 15. 4. 2009 jsem se zúčastnil IX. konference o Open Source a Linuxu – LinuxExpo (tentokrát i s firmou Microsoft). V tomto článku bych rád shrnul, jak tento první den probíhal, co zajímavého se stalo, co mě zaujalo a vůbec jestli to stálo za to.

Do hotelu Olympic Artemis, kde se akce měla konat, jsem dorazil díky menšímu zpoždění autobusu asi půl hodiny po začátku, tak jsem hned po zaregistrování u recepce šel na první přednášku.

„Uzavřený a otevřený vývoj: katedrála a tržiště“ byl podtitul přednášky, kterou měl šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář. Myslím, že dokázal skvěle nastínit a vysvětlit výhody a nevýhody otevřeného a uzavřeného vývoje softwaru, stejně tak způsoby, jakými na vývoji otevřeného softwaru vydělávají firmy typu RedHat a Novell.

Další přednáška patřila OpenSolarisu a jeho používání v praxi, kterou uváděl Roman Štrobl. Velmi mě zaujalo předvádění souborového systému ZFS a jeho využití při vracení změn provedených na disku v reálném čase a to rychlým a pohodlným způsobem. Též DTrace jako debugovací nástroj na mě udělal dojem. Po přednášce si bylo možné u přednášejícího vyzvednout CD s OpenSolarisem a HowTo brožurku (v angličtině).

O tom, jaké vlastnosti by měl mít firewall, od kterého je požadována vysoká míra zabezpečení a co dokáže proxy firewall Kernun, měl přednášku Martin Beran. Vysvětleno bylo např. co všechno je možné kontrolovat u přenášených dat a kdy má cenu to nebo ono opatření používat.

Wiki, wiki, wiki… to bylo téma přednášky o službách, které nabízí Wikimedia, kterou bravurně provázel Petr Novák. Mimo teorie bylo prakticky ukázáno třeba jak správě editovat články na Wikipedii. Též jsme byli informováni o tom, který obsah na Wikipedii raději nevkládat nebo jak si zprovoznit svoji vlastní Wiki.

Poté následovala přestávka na oběd, kdy jsem se konečně dostal k tomu, abych si v klidu prošel všechny stánky, pohrál si s palmem na kterém běží GNU/Linux, zúčastnil se soutěže o ceny u stánku openSUSE (vyhrál jsem pěkné SUSE tričko :-) ), shlédl výborné prezentační video na Slax, vyzkoušel si Microsoft Surface (hra se světluškami byla zajímavá :-D ) a pobavil se s lidmi z oboru, pro které je otevřený software jejich denním chlebem. Díky tomu jsem zapomněl hlídat čas a prošvihl jsem první přednášku v odpoledním bloku.

Nenechal jsem si ovšem ujít přednášku o využití GNU/Linuxu v profesionální grafice, ve které Luděk Janda ukazoval, jak za pomocí svobodného softwaru můžete vytvořit profesionální webový design a nebo třeba rovnou pozvánku na LinuxExpo :-). Dá se říci, že Inkscape a GIMP tvoří „pravou ruku“ grafického webdesignera na GNU/Linuxu.

Hlavní dění se pak přesunulo do prvního sálu, kde začala panelová diskuse na téma „Open source ve firemním prostředí. Interoperabilita. Vývoj a budoucnost OSS“. Z počátku se hovořilo o otevřeném softwaru a otevřených formátech, pak se ale diskuse stočila díky dotazům z řad diváků především na pole působení firmy Microsoft. Při diskusi jsem se rozhodně nenudil :-).

Po skončení losování návštěvnické ankety, kterým byl ukončen program prvního dne, jsem ještě naposled proběhl všechny stánky, pořídil několik fotografií a vydal jsem se na cestu k „domovu“. Při odchodu jsem však ještě dostal v malém obalu potřebný software od firmy Microsoft, abych mohl tvořit Open Source postavený na jejich technologiích. Kdo ví, třeba to jednou využiji :-).

A nyní již slíbené fotografie.

Microsoft Surface a zobrazování obrázků z Wikimedie Stánek Wikimedie s velkou pezentační obrazovkou Všechny tyto zařízení běží pod Linuxem Stánek openSUSE Stánek Ubuntu i s prezentací Kubuntu Stánek o CMS Joomla! Stánek live distribuce Slax Stánek IBM Stánek Epos PRO Stánek Kernun Stánek master DC Stánek firmy Enlogit, je vidět, že i vývojáři nemají problém s usmíváním na fotkách Aktuálně prázdný stánek společnosti ESET Stánek Liberixu s Vlastimilem Ottem a Bohdanem Milarem Stánek ekonomického systému WinStrom Server DELL PowerEdge R710 Tudy se vcházelo do hotelu

Další články a fotogalerie

17. dubna 2009 v 2.50 – Akce – zobrazeno: 26959x – komentáře: 2

Komentáře

#1 <script>document.write('ahoj')</script> 20. dubna 2009 v 8:42:43 řekl(a):

<script>document.write(‚ahoj‘)</script>

tmp@tmp.cz

#2 ondrg 20. dubna 2009 v 9:01:21 řekl(a):

Musím ti poděkovat, pomohl jsi mi najít chybu, kterou jsem udělal při vypisování posledních komentářů na hlavní stránce, kde výstup z databáze nebyl ošetřený. Takže díky moc :-).

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

Co Vy na to?






(CC) 2008-2025 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 18.119.142.113
IP adresa serveru je: 10.20.20.10