trivialitty weblog

LinuxAlt 2009 – první den

První den LinuxAltu uběhl až překvapivě rychle. Pojďme se společně podívat na to jaký byl.

Na první den již čtvrtého ročníku akce LinuxAlt jsem dorazil poměrně brzo. I tak už bylo několik účastníků na místě. Registrace probíhala způsobem, že jste si mohli vzít program s dotazníkem, popř. vyhledat se v seznamu registrovaných uživatelů. Našel jsem si v prozatím prázdné posluchárně místo, vytáhl laptop :-D a čekal na začátek. Posluchárna se před úvodem úplně zaplnila nově příchozími a po krátkém uvítání ze strany organizátorů už začaly první přednášky.

zahájení konference – 1 zahájení konference – 2

Důvody pro šifrování dat, způsoby útoků na šifrovaná data, a další zajímavosti z bezpečnosti dat probral Milan Brož v přednášce Šifrování dat „…a komu tím prospějete?“ Dozvěděl jsem se jak funguje útoky jako Cold boot, Stoned Boot a Evil maid. Mluvilo se především o šifrování v GNU/Linuxu, nicméně zmínka byla i o BitLockeru.

přednáška Šifrování dat „…a komu tím prospějete?“

Michal Schmidt v přednášce „Trusted computing“ a Linux vysvětlil způsob fungování trusted computingu, popsal jeho jednotlivé vrstvy, způsoby autentizace a další. Ukázána byla podpora v GNU/Linuxu, způsob aktivace a získávání informací. Za „bezpečnost“ se ovšem platí, v tomto případě především výkonem. Z diskuze mezi posluchači a přednášejícím ovšem nevypadalo, že by nasazení trusted computingu nějak závratně zvedlo bezpečnost systému. Samotný RMS označil trusted computing jako „treacherous computing“ (viz. wikipedia).

Následovala obědová pauza během které jsem spolu s kolegou (ano, to je ten Papež :-D) navštívil H3restaurant, kde mimo wi-fi mají u stolů i elektrické zásuvky, které můžete použít, takže restaurace pro geeky jak dělaná ;-). Příprava jídla se trochu protáhla, takže jsem došel na odpolední program trochu později.

Nové Ubuntu 9.10 Karmic Koala představil Vojtěch Trefný v první přednášce po obědě. Stihl jsem až druhou polovinu, kde byla řeč o novinkách v Ubuntu a jeho derivátech Kubuntu, Xubuntu a Netbook remix, ve kterém byla mimo jiné promítána prezentace a předvedeno několik ukázek.

přednáška Ubuntu 9.10 Karmic Koala

WinStrom, prý jediný pokročilý účetní systém pro GNU/Linux, a jeho výhody prezentoval Petr Ferschmann v přednášce Ekonomický systém WinStrom. Mluvil o historii, kdy se sám zapojil do vývoje neúspěšného open-sourcového programu pro účetnictví, stejně tak o současném stavu WinStromu. Na živo předvedl vytvoření faktury, přegenerování do PDF a její odeslaní na e-mail. Program podporuje také výstupní formát XML, takže máte možnost s daty pracovat třeba přes skripty.

přednáška Ekonomický systém WinStrom

Během krátké přestávky přišel Vlastimil Ott a řekl nám něco o neziskové společnosti Liberix podporující svobodný software a otevřené technologie, která se stará o obsah webů jako např. LinuxEXPRES nebo OpenOffice.cz, připravuje openMagazín, lokalizuje software, pořádá a zúčastňuje se konferencí, seminářů a dalších komunitních akcí. Podílí se také na internetových jazykových kurzech pro nevidomé.

představení neziskové společnosti Liberix – 1 představení neziskové společnosti Liberix – 2

Další přednášku měl Petr Krčmář s názvem Linuxová distribuce Debian, kterou uvedl větou: „CD Ubuntu už došly, tak budu přednášet o Debian.“ :-D Rozebíral v ní historii této distribuce, její získání, možnosti instalace a další. Podrobněji se věnoval rozdělení vývojových větví (stable, unstable, testing (a experimental)) a aktualizaci balíčků (pokud používáte apt-get, zkuste někdy aptitude).

přednáška Linuxová distribuce Debian

Mozilla dnes a zítra – to bylo téma poslední přednášky prvního dne, ve které Pavel Cvrček hovořil o tom co je Mozilla, kdo je Mozilla (Mozilla Foundation, Mozilla Corporation, Mozilla Messaging, Mozilla Europe) a o jednotlivých jejích projektech, jako je třeba Firefox, Thunderbird, Sunbird, Seamonkey, Fenec a další. Pavel během přednášky pokládal otázky a první správné odpovědi odměňoval taškou od Mozilly.

přednáška Mozilla dnes a zítra

Závěrem dne proběhlo slosování o ceny od sponzorů a také o trička LinuxAlt 2009. Dnešní den se mi nic vyhrát nepodařilo (alespoň to tričko bych rád), tak snad zítra :-).

losování o ceny – 1 losování o ceny – 2

Musím říct, že dnešní den se velmi povedl, a to jak z hlediska obsahu a kvality přednášek, tak organizace a celkové atmosféry. Očekávám a těším se, že zítřejší bude alespoň stejně tak dobrý :-).

Další díly tohoto seriálu o LinuxAltu

8. listopadu 2009 v 1.32 – Akce – zobrazeno: 29155x – komentáře: 0

Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval, můžete být první.

Co Vy na to?






(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Zapnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 44.200.194.255
IP adresa serveru je: 10.10.10.10