trivialitty weblog

LinuxAlt 2008 – druhý den

Den se ze soboty překlenul na neděli a začal druhý den LinuxAltu. Stejně jako včerejší toho hodně nabízel.

Na FITko jsem dorazil už v půl deváté ráno. Na rozdíl od minulého dne bylo všude téměř prázdno a ani do zahájení se tento stav moc nezměnil. V hlavním přednáškovém sále se ještě před zahájením promítal krátký kreslený film Big Buck Bunny, na který jsem se s chutí znovu podíval.

zahájení konference – 1 zahájení konference – 2

První dnešní přednáška byla věnovaná bezpečnosti DNS – DNSSEC, do čehož nás zasvětil Adam Tkáč. Po krátkém úvodu o fungování a útocích na DNS byla zbylá část přednášky věnována funkčnosti a bezpečnosti DNSSEC. Padla spousta dotazů, např. ohledně různých útoků na DNS či použití DNSSEC na vlastním serveru.

bezpečnost DNS – DNSSEC – 1 bezpečnost DNS – DNSSEC – 2

Výhody, nevýhody, ale především použití databáze PostgreSQL ve své přednášce vysvětlil Pavel Stěhule. Řeč byla povětšinou o možnostech využití této databáze v praxi (vlastní datové typy, funkce), co přináší navíc oproti jiným databázím a v čem jsou odlišnosti.

PostgreSQL aneb "Slon nezapomíná – 1 PostgreSQL aneb "Slon nezapomíná – 2

Základy ovládání bashe v rychlosti probral Bohdan Milar (za hodinu se toho moc probrat nedá). Bylo možné si prakticky vyzkoušet některé základní příkazy, definování proměnných, psaní skriptů, přesměrování výstupu do souborů a další. Přednáška byla dobře vedená, jen přednášejícího bylo málo slyšet.

Bash – základy ovládání – 1 Bash – základy ovládání – 2

Proč se vůbec zabývat, ale především jak správně hlásit chyby v softwaru vysvětloval a za dobré odpovědi na otázky rozdával plzeňský mok Adam Hauner. Mimo teorie byly ukázány různé typy špatně hlášených chyb, nechyběly také informace čeho se při hlášení vyvarovat a co je naopak důležité uvést.

hlásíme chyby v software – 1 hlásíme chyby v software – 2

Ladislav Hagara z Univerzity obrany přednášel o steganografii v GNU/Linuxu. Jeden by se divil, kam všude můžete schovat tajné informace (obrázky, balíčky, iso obrazy, binární soubory, ping pakety…), aniž by šlo něco jednoduše poznat. K tajným informacím se pak může dostat jen ten, kdo ví, jakým způsobem jsou skryty (a zná přístupové heslo). Opravdu nejzajímavější přednáška z dnešního dne.

steganografie v Linuxu – 1 steganografie v Linuxu – 2

Závěr dne patřil stejně jako včera slosování o ceny dodané sponzory. Účastníků již bylo oproti ránu několikrát více (v neděli se zřejmě nedobře vstává :-) ). Následovalo poděkování organizátorům, sponzorům a všem, kteří se na této akci nějak podíleli a také pozvání na Open Workshop Olomouc a další semináře pořádané sdružením Linux v Brně. Pak byl LinuxAlt 2008 oficiálně ukončen.

slosování o ceny

Celkové shrnutí, závěrečné hodnocení a další fotografie uvedu v samostatném článku, který by měl vyjít už zítra.

Další díly tohoto seriálu o LinuxAltu

2. listopadu 2008 v 21.09 – Akce – zobrazeno: 31646x – komentáře: 4

Komentáře

#1 kecka 2. listopadu 2008 v 23:05:38 řekl(a):

dost onicem

#2 ondrg 2. listopadu 2008 v 23:20:38 řekl(a):

#1: myslíš akci nebo článek?

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

#3 Elven 3. listopadu 2008 v 20:20:59 řekl(a):

myslim, ze clanok je v pohode. aj akcia.

osobne sa mi viac pacil prvy den, no to je subjektivne. najslepsia bola podla mna prednaska o blenderu. vsetky tie opicky :D

shoferek@gmail.com

#4 ondrg 3. listopadu 2008 v 23:23:26 řekl(a):

Elven: Na přednášku o Blenderu jsem měl prve v plánu jít taky, ale nakonec z toho sešlo… tak se podívám alespoň na záznam :-)

ondra.gersl@seznam.czhttp://itty.cz/

Co Vy na to?


(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 44.200.194.255
IP adresa serveru je: 10.10.10.10