trivialitty weblog

Informace o vlastníkovi v Androidu

Neboli „Owner info“ je položka v nastavení zabezpečení mobilních operačních systémů založených na Androidu. Nastavuje textovou poznámku, která se zobrazí před odemčením telefonu. Zdánlivě „zbytečná“ funkcionalita však může být klíčová při ztrátě telefonu.

Pokud používáte ve svém smartphonu zámek obrazovky pomocí gesta, pinu nebo hesla, pak hrozí, že v případě ztráty telefonu Vás jeho nálezce nebude moci nijak kontaktovat. Do telefonního seznamu se nedostane a pokud nemáte na SIM kartě kontakty či je SIM karta zablokovaná pinem, bude nálezce hledat majitele telefonu velmi obtížně.

Elegantním řešením tohoto problému je vyplnění nějakého kontaktu do nastavení informace o vlastníkovi. Dostanete se tam přes Nastavení ⇒ Zabezpečení ⇒ Info o vlastníkovi. Kontaktem může být e-mail, jiné telefonní číslo či adresa. Zkrátka jakákoliv informace, podle které bude případný nálezce schopný Vás kontaktovat. Po vyplnění je ještě nutné zatrhnout volbu „Zobrazovat vlastníka na zamčené obrazovce“. Poté se bude pod aktuálním datem na zamčené obrazovce zobrazovat zadaný text.

Máte nějaký jiný tip, na co se dá tato funkce využít? Či nějakou jinou radu ohledně usnadnění navrácení ztraceného telefonu? Neváhejte se podělit v komentářích.

Upozornění: Všiml jsem si jedné drobnosti, a to, že text o vlastníkovi se nezobrazí v případě, že budete právě dobíjet baterii telefonu, a to ať přes USB nebo elektrický adaptér. Místo něj se zobrazuje aktuální stav nabití baterie.

Zobrazení položky „Info o vlastníkovi“ v nastavení Nastavení položky „Info o vlastníkovi“ Zobrazení informace o vlastníkovi při zamčené obrazovce

10. listopadu 2012 v 19.16 – Bezpečnost – zobrazeno: 456941x – komentáře: 8

Komentáře

#1 CrazyDog 11. listopadu 2012 v 9:48:25 řekl(a):

První věc co si na Androidu aktivuji je latitude. Abych se mohl na http://google.com/latitude/ lokalizovat. Jen když je v bytě, tak je celkem problém, protože to ukáže jen přibližnou polohu ve městě.

Ale když se mi ztratí mobil, tak je třeba bez loudání lokalizovat. – určitě je to taký další krok k nalezení.

email@crazydog.czhttp://crazydog.cz

#2 kapos 15. listopadu 2012 v 1:03:29 řekl(a):

Zajímavá funkce, nevěděl jsem o ní, děkuji :-) jinak, co Ondro říkáš na to, že Android 4.2 nebude už pro nás (Nexus S) dostupný. Chápu ten krok od Googlu, ale přeci jen jsem doufal, že ješte tento update bude.

hudec.kuba@gmail.com

#3 ondrg 15. listopadu 2012 v 21:08:18 řekl(a):

CrazyDog: Díky za tip, na lokalizaci jsem zapomněl.

kapos: Taky mě to nepotěšilo, ale co se dá dělat. Zatím si vystačím s 4.1.2 a pokud to bude potřeba, pak použiji CyanogenMod http://www.cyanogenmod.org/

ondra.gersl@gmail.comhttp://itty.cz

#4 Víťa 14. března 2013 v 4:43:14 řekl(a):

Něco podobného lze i s počítačem. Používám starý netbook s Windows XP k ukládání soukromých dat a řešil jsem jeho zabezpečení. Nakonec jsem se rozhodl pro kompletní zašifrování systémového disku free aplikací TrueCrypt. Ta umožňuje nahradit výchozí, anglicky psanou obrazovku s dotazem na heslo, vlastním krátkým textem. Takže při spuštění netbooku se krátce zobrazí možnost pro vstup do biosu a ihned poté hláška „Nálezné! Tel.:(moje číslo)“, která nikoho nepustí dál, dokud nevyťuká správné heslo následované enterem.

#5 ondrg 14. března 2013 v 16:20:33 řekl(a):

Víťa: Díky za tip! V případě notebooku, jako podstatně většího zařízení, bych též uvažoval o nalepení štítku s kontaktem na majitele.

ondra.gersl@gmail.comhttp://itty.cz

#7 rebel 28. března 2018 v 3:58:53 řekl(a):

ta funkce tam už není android 8

#8 ondrg 28. března 2018 v 9:17:46 řekl(a):

rebel: Mám Android 8.1.0 na Nexus 5X a tam to nastavit mohu (Nastavení → Zabezpečení a poloha → Zámek obrazovky [zubaté kolečko] → Zpráva na zamčené obrazovce).

ondra.gersl@gmail.comhttp://itty.cz

Co Vy na to?


(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Zapnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 44.200.194.255
IP adresa serveru je: 10.10.10.10