trivialitty weblog

Frozen Bubble – království ledových bublin

Frozen Bubble není klasická střílečka. Tady se nestřílí lidé, zombie, nebo jiné potvory, nýbrž bubliny, a to bubliny pěkně kulaté a barevné.

Suchá teorie

Vaším úkolem ve hře je nedopustit, aby strop tvořený z bublin dopadl na Vaše iglú a tím ho zničil. K tomu Vám slouží dělo umístěné na střeše iglú, kterým vystřelujete různě barevné bubliny do shluku dalších bublin. Když se Vám podaří střelit bublinu mezi dvě a více bublin stejné barvy, tak se odlepí od ostatních bublin a odpadnou, přičemž shodí i ostatní bubliny na nich nalepené, pokud nejsou zachyceny za jiné bubliny. Při střílení můžete vidět barvu právě nabité bubliny a bubliny připravené k nabití. Kam bublinu vystřelíte si však nemůžete rozmýšlet příliš dlouho, po několika sekundách se pružina u děla sama uvolní a vystřelí bublinu tam, kam právě dělem míříte. Pokud se strop bublin dostane až k iglú, všechny bubliny postupně zamrznou a kolo tím končí, přičemž je možné začít od znovu.

Herní možnosti

Hrát můžete buď sami, ve dvou hráčích na jednom počítači, nebo až se čtyřmi hráči přes lokální nebo internetovou síť.

Hra pro jednoho hráče obsahuje 100 levelů, které Vás na nějakou dobu zabaví. Můžete si vybrat, jestli chcete hrát od začátku, či si můžete sami zvolit level nebo si nechat vybrat náhodný. K dispozici máte také tréninkovou místnost hry proti více hráčům, kde se můžete cvičit, pokud s Vámi zrovna nikdo nemůže hrát.

Mezi hrami ve dvou na témže stroji a hraním přes LAN či internet není téměř rozdíl, akorát u druhé možnosti může hrát až pět hráčů. U těchto typů hry (a u tréninkové místnosti) je možnost zapnout tzv. řetězovou reakci, která způsobí, že při vhodném sestavení bublin se právě odpadající bubliny ještě vrátí a uvolní další část bublin (podrobné vysvětlení).

Pomocí editoru levelů si můžete vytvořit zcela novou sadu vlastních levelů nebo upravovat tu současnou. Ovládání je snadné a intuitivní, můžete použít i myš.

U hry si můžete nastavit detaily grafického provedení, což určitě ocení majitelé nepříliš výkonných počítačů, a ovládání. Ukládají se také Vaše herní výsledky, které si můžete prohlédnout pod tlačítkem „high scores“.

Pokročilé možnosti

Pomocí příkazu

$ frozen-bubble -h

nebo

$ man frozen-bubble

se dozvíte o dalších možnostech, které lze se hrou provádět. Je možné např. vypnout hudbu či zvuky, zapnout zobrazení bublin pro barvoslepé, uložit replay ze hry, který lze konvertovat do videa atd. Konfigurační soubory a replaye naleznete ve své domovské složce v adresáři ~/.frozen-bubble.

Pořád je co vylepšovat

I když je Frozen Bubble opravdu perfektně zpracovaná hra po všech stránkách, stále má z mého hlediska několik menších nedokonalostí. Je napsaná ve skriptovacím jazyku Perl, což se projevuje delším načítáním hry především na méně výkonném hardwaru a větší spotřebou paměti. Vylepšit by se určitě dala i část pro více hráčů, u které mi vadí malé okénko pro chatování, do kterého se vleze pouze pět zpráv.

Závěrem

Frozen Bubble je důkazem toho, že i na GNU/Linuxu jsou skvěle zpracované hry, a to jak nápadově, tak graficky.

Fotografie

Úvodní obrazovka s menu Hra pro jednoho hráče Hra pro dva hráče Hra v pěti hráčích Menu a chat po připojení na server Editor levelů

Videa

Další informace

3. srpna 2009 v 1.21 – Software – zobrazeno: 26518x – komentáře: 1

Komentáře

#1 Márten 11. srpna 2009 v 17:03:21 řekl(a):

Velice povedený článek. Chválím! Tuhle hru jsem před časem pařil pořád.

Placek.Martin@gmail.comhttp://martenuv.blog.cz

Co Vy na to?


(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 44.200.194.255
IP adresa serveru je: 10.10.10.10