WebExpo pokračuje druhým dnem, který vyplňuje hlavní a nejvýživnější část konference. I dnes není o skvělý program, občerstvení a zábavu nouze.
Na přednáškový blok se mi na rozdíl od včerejška podařilo dorazit včas. Tentokrát jsem jednotlivé přednáškové sály téměř vůbec nestřídal. Celý den jsem trávil v Developer Hall, protože mě téma vyvíjení aplikací zajímá nejvíce, nicméně určitě bych se rád účastnil i přednášek v ostatních místnostech, především v Web Design & UX Hall.
První dnešní přednáška – Verzování kódu s Gitem (více než
„zálohování a sdílení“) od Karla Minaříka (Karmi) mě zaujala především množstvím obsahu
(161 slajdů) a rychlostí, s jakou ji přednášející dokázal odprezentovat. Probíralo se např. srovnání Gitu s jinými verzovacími
systémy, funkčnost, zprovoznění, webové nástavby a další. Přednáška by si určitě zasloužila alespoň dvakrát tolik času. Musím
říct, že nyní začnu o používání Gitu více uvažovat.
Z této přednášky je k dispozici prezentace.
Jan Odvárko (Software is hard), jeden z vývojářů Firebugu, představil ve své přednášce Tajemství v používání a programování Firebugu možnosti využití tohoto nástroje přímo na své prezentaci, kterou měl na to skvěle připravenou. Řeč byla náležitě prokládaná praktickými ukázkami. Zmínka byla i o spoustě dalších pluginů rozšiřujících možnosti Firebugu.
Multiplatformní IDE předváděl Petr Pišl (Sun) při přednášce Vývoj webových aplikací v prostředí NetBeans v GNU/Linuxové distribuci Ubuntu. Zaujaly mě široké možnosti a organizace vyvíjení a ladění ve vývojovém prostředí, jelikož běžně používám k editaci zdrojového kódu prosté editory.
Při přednášce Automatizované testování webových aplikací od Michaela Juřka (Microsoft) jsem nedával moc pozor, jelikož k technologiím od Microsoftu nejsem zrovna nakloněn, takže k tomu nemám co říci.
David Grudl (Osobní stránka) ve své ryze praktické přednášce RIA jednoduše (JavaScript + AJAX + PHP + Nette Framework) nezklamal, dokonce přednášku asi o půl hodiny natáhl. Za otázky rozdával trička nette a atmosféru vyplňoval humornými hláškami. Během přednášky naprogramoval interaktivní e-shopový košík na ovoce. Přednáškový sál byl plný.
Community Meeting PHP s Davidem Grudlem (Osobní stránka), Jakubem Vránou (PHP triky) a Jiřím Kneslem (Osobní stránka) trval bohužel jen 10 minut, přičemž řeč byla o podpoře UTF-8 v PHP 6 a budoucnosti PHP (šesté verze bychom se měli dle Jakuba dočkat do 16 let ).
O zajímavosti ze svého života se s námi podělil František Fuka (Osobní stránka) v konverzační přednášce Můj život s počítači (aneb zeptejte se mě, co vás zajímá. Moderuje Martin Hassman.). Vykládal nám o jazyce Lua, překládání titulků k filmům a zmínil i další zajímavosti z osobního života. Na svých webových stránkách má pro holky připraven zajímavý seznamovací test .
O tom Co jsem se naučil při rozjezdu vlastního softwarového projektu Balsamiq přednášel Peldi Guilizzoni (Balsamiq Studios). Jeho praktické zkušenosti byly velmi poučné (zaujalo mě např. pravidlo „nedělej to pro peníze ale pro to, aby byl svět lepší“).
Večer byl opět ve společenské atmosféře, tentokrát v klubu Kruháč. Byla možnost objednat si zdarma pizzu.
S obsahem druhého dne jsem velmi spokojen. Přednášky byly vynikající, jen je škoda, že jsem jich nemohl stihnout více. Též musím pochválit skvělý oběd (polévka s nudlemi, řízek s bramborovým salátem, zeleninový salát a čaj) i občerstvovací servis během coffee break. A díky za skvělou pizzu .
18. října 2009 v 1.23 – Akce – zobrazeno: 26329x – komentáře: 2
#2 ondrg 18. října 2009 v 16:09:03 řekl(a):
herby: Mám dojem, že není český.
(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]
Zapnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS
Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 18.118.33.239
IP adresa serveru je: 10.20.20.10