trivialitty weblog

LinuxAlt 2009 – druhý den

Druhý den LinuxAltu je pryč, opět přináším shrnutí celého dne, tentokrát i s odkazy na další články.

První přednášku, které jsem se účastnil, měl Jozef Mlich o projektu OpenMoko. Hned na začátku názorně předvedl, že telefonování přes smartphone freerunner funguje (i když ne tak úplně :-) ). Dále nám představil hardwarové vybavení freerunneru, jeho architekturu, distribuce Hackable:1, QTmoko a Maemo, které jsou přímo určené pro tento typ zařízení, a nejrůznější aplikace. Na freerunner je také možné nainstalovat Google Android, který ovšem funguje velmi pomalu. Závěru patřila živá ukázka připojení k internetu přes wi-fi, i když byl místo grafické nadstavby použit ke konfiguraci terminál :-).

přednáška OpenMoko

Zapomeňte už na FTP a přednášejte soubory bezpečně – tak zněl název přednášky Petra Krčmáře, který se snažil přesvědčit posluchače, že spravovat soubory přes nezabezpečený protokol FTP není nutné, když jsou k dispozici jiné a bezpečnější způsoby, jako FTPS, FTP over SSH, SCP a SFTP. Dále vysvětlil, že ani posílat heslo v zašifrované formě není potřeba, když máme k dispozici šifrovací klíče. Zmínil také, že přístup přes SSH lze omezit jen na SFTP. Po přednášce rozdal pár hrnků z butiku root.cz některým posluchačům, kteří pokládali otázky.

přednáška Zapomeňte už na FTP a přednášejte soubory bezpečně

Nejvíce do své přednášky OpenWRT: linuxový router na střeše vašeho domu zapojil posluchače Adam Štrauch, který před přednáškou zprovoznil free wi-fi AP s přístupem do internetu, stejně tak ještě druhé bezdrátové zařízení, tentokrát ovšem chráněné WEP klíčem, do kterého se měli posluchači nabourat. Pro úspěšné crackery byly připraveny trička z letošního LinuxAltu.
Zaujat lámáním WEP klíče jsem přednášku moc nesledoval, ale ve zkratce můžu říci, že se mluvilo o tom, co to OpenWRT je, jak ho konfigurovat, zkompilovat, nainstalovat a nastavit pomocí konfiguračních souborů.
Docela jsem se divil, když na konci přednášky nikdo nezvedl ruku, že se mu podařilo klíč prolomit. Mně se to taky nepovedlo, tak snad někdy jindy :-).

přednáška OpenWRT: linuxový router na střeše vašeho domu

Milan Brož ve své praktické přednášce LVM – optimalizace a záchrana dat ukazoval a radil, jak postupovat v situaci, kdy se na úložišti dat něco pokazí nebo když omylem špatně přenastavíte oblasti na disku. Upozorňoval hlavně na to, že je třeba při vzniku problému nepanikařit a zjistit co je za problém (a jak vznikl) ještě před tím, než ho začneme řešit. Prakticky ukázal, jak obnovit data z oblasti, která byla odstraněna a přeformátovaná jako swap.

přednáška LVM – optimalizace a záchrana dat – 1 přednáška LVM – optimalizace a záchrana dat – 2 přednáška LVM – optimalizace a záchrana dat – 3

Během přestávky opět přišel Vlastimil Ott s prezentací o společnosti Liberix, tentokrát to ovšem mělo takové grády, že se po chvíli docela hlučný přednáškový sál ztišil a poslouchal, co všechno Liberix pořádá, zajišťuje a o co se stará (např. nabídka školení pro školy – SPŠ Stavební Opava). Musím říct, že Vlastimil Ott je opravdu výborný přednášející a propagátor.

prezentace společnosti Liberix

Poslední přednášku tohoto dne s názvem Linux na střední škole měl Michal Černý, který se zabýval otázkou, na jakém softwaru by se měl student učit pracovat (proprietárním, svobodném) a jaké má možnosti s provozováním daného softwaru doma – etika (nebudu používat komerční software, protože na něj nemám) vs. krádež (komerční software si pořídím nelegálně). Představil také spoustu volně dostupných programových alternativ k proprietárním programům. Závěrem bylo, že svobodný operačním systém, např. Ubuntu, je pro studentský počítač dobrou alternativou, stejně tak do učebny ICT.

přednáška Linux na střední škole – 1 přednáška Linux na střední škole – 2

Závěr dne patřil již obvykle odevzdávání vyplněných dotazníků, losování výherců o ceny od sponzorů a registrovaných účastníků o tričko. Opět se štěstí usmálo na jiné, což mi ale nevadí, protože i přesto jsem se dozvěděl spoustu nových a užitečných informací.

tři velcí plyšoví tučňáci

LinuxAlt 2009 se organizátorům výborně povedl, patří jim velké díky, stejně tak všem přednášejícím, sponzorům i ostatním, kteří se do akce nějak zapojili a tím přispěli k její kvalitě.

O LinuxAltu napsali

Další díly tohoto seriálu o LinuxAltu

15. listopadu 2009 v 23.14 – Akce – zobrazeno: 32457x – komentáře: 0

Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval, můžete být první.

Co Vy na to?






(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]

Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS

Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 10.10.10.10
IP adresa serveru je: 10.10.10.10