Mám za sebou první den vzdělávací akce LinuxAlt, který bych Vám velmi rád představil z mého pohledu účastníka.
Na VUT FIT, kde se měla akce odehrávat, jsem dorazil 10 minut před devátou hodinou ranní. Registrace byla svižná, jako ostatní jsem dostal dotazník pro hodnocení přednášek, jedno číslo časopisu Connect! (bohužel dva měsíce staré) a reklamní letáček společnosti Liberix, načež jsem se přesunul do hlavní přednáškové místnosti (E112), kde za pár minut začalo zahájení konference a hned na to první dvoudílná přednáška s titulem OpenMoko.
OpenMoko (wiki) je projekt s cílem vytvořil moderní mobilní zařízení postavené na otevřených technologiích. Jedna z verzí tohoto „daleko více než telefonu“ se jmenuje NEO FreeRunner, který byl v této přednášce představen. Řeč byla o historii, možnostech, využití, ale i nedostatcích tohoto zařízení běžícím na GNU/Linuxu. Celá přednáška byla vyplněna spoustou praktických ukázek a všemožných zajímavostí a ani humor v ní nechyběl. Přednášející byli tři, a to Jaroslav Řezník, Martin Šenkeřík a Jozef Mlích.
Po ne příliš výživném obědě jsem šel na přednášku s názvem „Bug tracking pro vývojáře“, na které Adam Hauner mluvil o tom, proč používat nástroje pro sledovaní chyb, co může přinést pro vývoj projektů a jak tento proces využít v Bugzille. Za dotazy pak rozdával plzeňské léčivo (pozor! zítra bude prý rozdávat zas, tak připravujte dotazy ).
Nadcházející přednáška Stana Hoferka se jmenovala „Modifikácia Ubuntu ISO obrazu, alebo urobte si Ubuntu po svojom“, ve které bylo nalousknuto jak si snadno upravit (a otestovat ve VirtualBoxu) diskový obraz xBuntové distribuce pomocí jednoduchého programu (už si nevzpomenu jak se jmenoval), aby se nainstalovala přesně podle Vašich představ.
Milan Brož nás zasvětil do používání šifrování disků v GNU/Linuxu („šifrujete? ne? a už vám ukradli notebook?“ ), a to nejen velmi kvalitní teoretickou části, ale i prakticky pomocí programů dm-crypt a TrueCrypt. Byly zodpovězeny i otázky proč vůbec šifrovat a jak raději data nešifrovat. Účast v přednáškovém sále byla velmi hojná, pomalu si nebylo kam stoupnout .
Z poslední přednášky od Martina Hassmana jsem byl opravdu nadšený, když jsem slyšel a viděl jak velké se chystají změny v HTML5. Vypadá to na opravdový převrat a to nejen v HTML, ale i JavaScriptu, který (velmi pravděpodobně) bude mít hojné využití. Martin umí velmi dobře a poutavě přednášet, tato přednáška byla pro mě nejlepší z celého dne.
Po poslední přednášce následovalo slosování o ceny (balíčky od AVG a IBM a poukázky na knihy u Marečka), které dodali sponzoři této akce. Losovalo se z vyplněných dotazníků co měly být podepsány jménem, ovšem našli se i tací, kteří se podepsali jako anonymové, což mělo bohužel následek vyloučení ze slosování. Takže pokud se zítra chystáte na LinuxAlt a chcete něco vyhrát, nezapomeňte se správně podepsat! Losovalo se také mezi registrovanými pomocí webového formuláře (předregistrace) o dvě trička LinuxAltu, které mimochodem mají skvěle vypadající nafialovělou barvu.
První den na LinuxAltu mám za sebou a musím říct, že stál rozhodně za to. Už se velmi těším na zítřek
(omlouvám se za nepříliš kvalitní fotografie, mobilem toho holt moc nevyfotíte )
1. listopadu 2008 v 23.57 – Akce – zobrazeno: 32958x – komentáře: 3
#1 Elven 3. listopadu 2008 v 20:23:19 řekl(a):
uprava Ubuntu – tam som pouzival program s nazvom Reconstructor. moze si ho hocikto vyskusat. Je predinstalovany v Minte alebo Greenie
#2 ondrg 3. listopadu 2008 v 23:40:38 řekl(a):
Elven: Vďaka, já si nemohl vzpomenout jak se jmenoval
#3 Elven 4. listopadu 2008 v 11:05:06 řekl(a):
niet zac
inak daj aj na root.cz odkaz na ten obrazok kde bolo napisane „tady neni vychod“
(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]
Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS
Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 10.10.10.10
IP adresa serveru je: 10.10.10.10