Den se ze soboty překlenul na neděli a začal druhý den LinuxAltu. Stejně jako včerejší toho hodně nabízel.
Na FITko jsem dorazil už v půl deváté ráno. Na rozdíl od minulého dne bylo všude téměř prázdno a ani do zahájení se tento stav moc nezměnil. V hlavním přednáškovém sále se ještě před zahájením promítal krátký kreslený film Big Buck Bunny, na který jsem se s chutí znovu podíval.
První dnešní přednáška byla věnovaná bezpečnosti DNS – DNSSEC, do čehož nás zasvětil Adam Tkáč. Po krátkém úvodu o fungování a útocích na DNS byla zbylá část přednášky věnována funkčnosti a bezpečnosti DNSSEC. Padla spousta dotazů, např. ohledně různých útoků na DNS či použití DNSSEC na vlastním serveru.
Výhody, nevýhody, ale především použití databáze PostgreSQL ve své přednášce vysvětlil Pavel Stěhule. Řeč byla povětšinou o možnostech využití této databáze v praxi (vlastní datové typy, funkce), co přináší navíc oproti jiným databázím a v čem jsou odlišnosti.
Základy ovládání bashe v rychlosti probral Bohdan Milar (za hodinu se toho moc probrat nedá). Bylo možné si prakticky vyzkoušet některé základní příkazy, definování proměnných, psaní skriptů, přesměrování výstupu do souborů a další. Přednáška byla dobře vedená, jen přednášejícího bylo málo slyšet.
Proč se vůbec zabývat, ale především jak správně hlásit chyby v softwaru vysvětloval a za dobré odpovědi na otázky rozdával plzeňský mok Adam Hauner. Mimo teorie byly ukázány různé typy špatně hlášených chyb, nechyběly také informace čeho se při hlášení vyvarovat a co je naopak důležité uvést.
Ladislav Hagara z Univerzity obrany přednášel o steganografii v GNU/Linuxu. Jeden by se divil, kam všude můžete schovat tajné informace (obrázky, balíčky, iso obrazy, binární soubory, ping pakety…), aniž by šlo něco jednoduše poznat. K tajným informacím se pak může dostat jen ten, kdo ví, jakým způsobem jsou skryty (a zná přístupové heslo). Opravdu nejzajímavější přednáška z dnešního dne.
Závěr dne patřil stejně jako včera slosování o ceny dodané sponzory. Účastníků již bylo oproti ránu několikrát více (v neděli se zřejmě nedobře vstává ). Následovalo poděkování organizátorům, sponzorům a všem, kteří se na této akci nějak podíleli a také pozvání na Open Workshop Olomouc a další semináře pořádané sdružením Linux v Brně. Pak byl LinuxAlt 2008 oficiálně ukončen.
Celkové shrnutí, závěrečné hodnocení a další fotografie uvedu v samostatném článku, který by měl vyjít už zítra.
2. listopadu 2008 v 21.09 – Akce – zobrazeno: 31929x – komentáře: 4
#1 kecka 2. listopadu 2008 v 23:05:38 řekl(a):
dost onicem
#2 ondrg 2. listopadu 2008 v 23:20:38 řekl(a):
#1: myslíš akci nebo článek?
#3 Elven 3. listopadu 2008 v 20:20:59 řekl(a):
myslim, ze clanok je v pohode. aj akcia.
osobne sa mi viac pacil prvy den, no to je subjektivne. najslepsia bola podla mna prednaska o blenderu. vsetky tie opicky
#4 ondrg 3. listopadu 2008 v 23:23:26 řekl(a):
Elven: Na přednášku o Blenderu jsem měl prve v plánu jít taky, ale nakonec z toho sešlo… tak se podívám alespoň na záznam
(CC) 2008-2024 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]
Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS
Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 10.10.10.10
IP adresa serveru je: 10.10.10.10