Dne 10. a 11. září se na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity konala Red Hat Developer Conference určená především pro GNU/Linuxové vývojáře, pokročilé uživatele a vývojáře JBoss.
Prvně jsem měl v úmyslu napsat o této konferenci nejméně dva články, a to souvisle s děním akce, nicméně nakonec jsem si na to neudělal čas. Přináším tedy (i když už trochu pozdě) alespoň shrnutí s pár nepříliš kvalitními fotografiemi. I tak to nic nemění na tom, že Red Hat DevConf 2009 byla skvěle provedená akce.
Jelikož jsem nestihl přestup z autobusu na vlak, přijel jsem na konferenci o půl hodiny později. Rovnou jsem zamířil na přednášku Power management od Jiřího Skály, který mluvil o tom, kde všude můžeme ušetřit energii (není to záležitost jen hardwaru, ale z velké části softwaru). Následovala (česká) přednáška DNSSEC in Fedora, kterou měl Adam Tkáč. Velmi mě zaujala přednáška Effective programming techniques – Less Watts/Power Management, ve které Marcela Mašláňová a Ivana Hutařová Vařeková mluvili např. o náročnosti funkcí pracujících s řetězci v jazyku C. Jakožto programátor jsem si uvědomil, že pro vytváření efektivních algoritmů nestačí jen znát, co která funkce dělá, ale také jak funguje uvnitř.
Po dobrém obědě, kdy účastníci konference měli možnost vzít si zdarma bagetu a balenou vodu, jsem zamířil na přednášku Systemtap od Petra Mullera. O novinkách v KDE 4.3 a ukázce, jak si vytvořit svůj vlastní jednoduchý widget (třeba na přehrávání videa) hovořili Jaroslav Řezník, Lukáš Tinkl and Kevin Kofler v přednášce KDE topics. OpenSCAP (Security Content Automation Protocol) nám představil Maroš Barabas s Petrem Vrabcem. Poslední přednáškou v prvním dni, které jsem se zúčastnil, byla Seam & WebBeans vedená Ondřejem Skutkou a Jozefem Hartingerem.
Současně s odpoledním blokem přednášek probíhala v počítačové laboratoři tzv. Watt hunting competition, čili soutěž o nejméně náročný program. Sám jsem se jí neúčastnil, jelikož jsem občas rád, že umím nějaký ten algoritmus splácat tak, aby dělal to, co má, natož aby fungoval ještě nějak efektivně .
Původně jsem měl v plánu být na konferenci už od rána, nicméně jsem se opět opozdil a tentokrát jsem přišel až na odpolední program. V přednášce GNOME 3.0, gnome-shell, Clutter jsem se od Tomáše Bžatka dozvěděl zajímavosti z chystané třetí verze grafického rozhraní GNOME a také mě zaujaly praktické ukázky gnome-shellu. Autotools tutorial and discussion bylo téma přednášky Štěpána Kasala, která by si díky hojné diskuzi zasloužila být alespoň jednou tak dlouhá. Jaké nástroje použít pro vytváření grafického zobrazení diagramů, stromů a myšlenkových map představil Lukáš Doktor ve své přednášce Block diagrams, trees, timing diagrams, mindmaps. Nevíce mě zaujaly myšlenkové mapy a program pro jejich vytváření – VYM.
Na konci druhého dne následoval DevConf Pub, kterého jsem se sice neúčastnil, ale myslím si, že mohl být skvělým zakončením už tak velmi zdařené konference.
Několik bloků výborných přednášek, skvělá společnost, vynikající občerstvení, soutěže… to všechno bylo na letošní Developer Conference 2009 pořádané firmou Red Hat, které bych chtěl tímto velice poděkovat.
10. října 2009 v 16.57 – Akce – zobrazeno: 25752x – komentáře: 0
Článek zatím nikdo nekomentoval, můžete být první.
(CC) 2008-2025 Ondra „ondrg“ Geršl (v. 0.2.3 – changelog) [poděkování] [licence]
Vypnout CSS — Validovat HTML (W3C) — Validovat CSS
Jste připojeni přes IPv4 :-( Vaše IP adresa je: 18.119.105.32
IP adresa serveru je: 10.20.20.10